آموزشی
موضوعات داغ

Cryptocurrency چیست؟ همه چیز درباره ارز های دیجیتال یا کریپتو کارنسی‌ها

صفر تا صد ارزهای دیجیتال از پیدایش تا آینده آن

پاسخ کوتاه و آسان به این سوال این است که cryptocurrency پول دیجیتال غیر متمرکز است. اما این دقیقا یعنی چه و این پول یا ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

در این راهنما، من به تمام سوالات شما در مورد cryptocurrency پاسخ می دهم، قصد دارم به شما بگم که چه وقتی و چطور اختراع شد، چگونه کار می کند و چرا در آینده در آینده بسیار مهم خواهد بود. در پایان این راهنمای شما قادر خواهید بود به سؤال خود پاسخ دهید: “ارز رمزنگاری شده یا crpytocurrency چیست؟”

دنیای رمزنگاری و ارز دیجیتال سریع حرکت می کند، بنابراین وقتی برای تلف کردن نداریم، پس بیاید شروع کنیم!

 

Cryptocurrency چگونه کار می کند؟

Cryptocurrency یک ارز دیجیتال رمزگذاری شده و غیر متمرکز است که بین دو طرف انتقال داده می شود و از طریق فرایندی معروف به ماینینگ تایید شده در یک فهرست عمومی (مثل دفتر کل در حسابداری) ثبت می‌شود.

تراکنش ها بین دو طرف با استفاده از نرم افزاری به نام “کیف پول cryptocurrency” ارسال می شود. شخص ایجاد کننده تراکنش از نرم افزار کیف پول برای انتقال وجه از یک حساب (یا همان آدرس عمومی) به دیگری استفاده می کند. برای انتقال وجوه، دانستن رمز عبور (یا همان کلید خصوصی) مرتبط با حساب ضروری است. تراکنش انجام شده بین دو طرف معامله رمزگذاری شده و سپس به شبکه cryptocurrency پخش می شوند و در صفی برای اضافه شدن به دفتر کل عمومی قرار می گیرند. پس از آن تراکنش ها از طریق یک فرایند به نام “ماینینگ” (در ادامه توضیح داده شده است) در دفتر کل عمومی ثبت می شود. تمام کاربران به دفتر کل دسترسی دارند، مقادیر معامله عمومی هستند، اما فرستنده رمزگذاری شده است.

هر تراکنش مجموعه منحصر به فردی از کلیدها دارد. هر کسی که دارای این کلید ها باشد، صاحب آن حساب و موجودی آن است. (مثل کسی که صاحب یک حساب بانکی و صاحب همه پول های داخلش است!) بسیاری از معاملات یکباره به یک دفتر کل اضافه می شوند. این “بلوک ها”ی تراکنش به صورت پیوسته توسط معدنچیان (Miner ها) اضافه می‌شود. به همین دلیل است که دفتر کل و تکنولوژی پشت آن “blockchain” نامیده می شود که زنجیره ای از “بلوک” های تراکنش ها است.

 

تعریف Cryptocurrency یا ارز دیجیتال

قبل از هر چیر بهتر است به این موضوع اشاره کنم که Cryptocurrency در ایران به نام ارز دیجیتال معروف شده و شاید بیشتر با نام ارز پیشتاز این عرضه یعنی بیت کوین (bitcoin) شناخته شود، ارز دیجیتال بهترین ترجمه برای کریپتوها نیست و چون این کلمه از ترکیب دو کلمه cryptography به معنی رمزنگاری و currency به معنی ارز ساخته شده است، بهتر است از “ارز رمزنگاری شده” یا هر ترجمه بهینه تری برای آنها استفاده کنیم.

در زیر لیستی از شش عنصر است که هر ارز دیجیتالی باید داشته باشد تا cryptocurrency نامیده شود:

 

شش عنصر اصلی ارز دیجیتال

 

دیجیتال: Cryptocurrency تنها در رایانه وجود دارد. هیچ سکه و هیچ یادداشتی وجود ندارد. هیچ ذخایر برای رمزنگاری در فورت ناکس و بانک‌های انگلستان یا سوئیسی وجود ندارد!

غیر متمرکز (Decentralized): کریپتو ها یک کامپیوتر مرکزی یا سرور ندارند. آنها در یک شبکه با هزاران کامپیوتر توزیع می شوند. شبکه های بدون سرور مرکزی شبکه های غیرمتمرکز نامیده می شوند.

نظیر به نظیر (peer-to-peer): ازر انتقالی از فرد به فرد به صورت آنلاین منتقل می شود. کاربران با یکدیگر از طریق بانک ها، PayPal یا فیس بوک تماسی ندارند، آنها به طور مستقیم با یکدیگر برخورد می کنند. بانک ها، پی پال و فیس بوک همه طرف های مورد اعتماد هستند. هیچ شخص ثالث قابل اعتماد در cryptocurrency وجود ندارد! نکته: آنها به عنوان شخص ثالث مورد اعتماد نامیده می شوند، زیرا کاربران باید در سپردن اطلاعات شخصی خود به آنها را به منظور استفاده از خدماتشان اعتماد کنند. به عنوان مثال، ما در سپردن پول خود به بانک اعتماد می‌کنیم و در فرستادن عکس تعطیلاتمان به فیس بوک اعتماد داریم! (که شاید کاملا درست نباشد؟)

نام مستعار (Pseudonymous): این بدان معنی است که شما مجبور نیستید هر گونه اطلاعات شخصی را برای مالکیت و استفاده از cryptocurrency بدهید. هیچ قانونی در مورد اینکه چه کسی می‌تواند از کریپتو ها استفاده کند یا نه، وجود ندارد.
بی‌نیاز از اعتماد: هیچ طرف سوم قابل اعتمادی نیاز نیست به این معنی که کاربران برای کار کردن مجبور به اعتماد به سیستم نیستند. کاربران در تمام مدت کنترل پول و اطلاعات خود را دارند.

رمزگذاری شده: هر کاربر دارای کدهای ویژه ای است که اطلاعات کاربر را از دسترسی دیگران باز می‌دارد. این رمزنگاری نامیده می شود و تقریبا غیرممکن است که هک شود. و این جایی است که بخش crypto در cryptocurrency از آن می آید. کریپتو یعنی پنهان و وقتی اطلاعات با رمزنگاری پنهان شده است، کاملا امن شده است.

جهانی: کشورها پول های خود را به نام ارزهای fiat نامیده اند. ارسال ارزهای فیات در سراسر جهان دشوار است. ارزهای دیجیتال می تواند به راحتی در سراسر جهان ارسال شود. cryptocurrency ها ارزهای بدون مرز هستند!

خب این تعریف رمزنگاری یک شروع قوی بود، اما هنوز هم از درک کامل cryptocurrency فاصله داریم. در ادامه، من می‌خواهم به شما بگویم که چه زمانی که cryptocurrency ایجاد شد و چرا. همچنین به این سوال پاسخ خواهم داد: «ارزهای رمزنگاری شده چه هدفی را دنبال می‌کنند؟»

خاستگاه Cryptocurrency

در اوایل دهه ۱۹۹۰، اکثر مردم در حال تلاش برای درک اینترنت بودند. با این حال، برخی از افراد بسیار باهوش قبلا متوجه شده بودند که اینترنت چه ابزار قدرتمندی است.
بعضی از این افراد باهوش، که به نام Cypher Punk شناخته می شدند، فکر کردند که دولت ها و شرکت ها قدرت بیش از حدی در زندگی ما دارند. آنها می‌خواستند از اینترنت استفاده کنند تا آزادی بیشتری به مردم جهان برسد. با استفاده از رمزنگاری، پCypher Punk ها می خواستند کاربران اینترنت کنترل بیشتری بر پول و اطلاعات خود داشته باشند. همونطور که مشخص است، Cypher Punk ها از طرفداران طرف سوم معتمد در مبادلات مالی نبودند!
در ابتدای لیست برنامه های Cypher Punk ها، پول دیجیتالی بود. DigiCash و Cybercash هر دو تلاشی برای ایجاد یک سیستم پول دیجیتالی بودند. هر دوی آنها شش عنصر لازم را برای cryptocurrency  بودن داشتند اما هر کدام به تنهایی همه آنها را نداشتند، تا انتهای دهه نود، هر دو شکست خورده بودند.

 

جهان باید تا سال ۲۰۰۹ برای ساخت اولین سیستم پول غیر متمرکز دیجیتالی صبر می‌کرد. خالق آن Cypher Punk ها را دید و فکر کرد که می تواند بهتر عمل کند. نام آن Satoshi Nakamoto بود و ساخته او Bitcoin نامیده شد.

برای درک cryptocurrency ها ابتدا باید بیت کوین را شناخت.

 

 

داستان بیت کوین

هیچ کس نمی داند Satoshi Nakamoto چه کسی است او می‌تواند یک مرد، یک زن و یا حتی یک گروه از مردم باشد. Satoshi Nakamoto تنها تا به حال در انجمن های کریپتو و از طریق ایمیل صحبت کرده است.
در اواخر سال ۲۰۰۸، ناکاموتو مقاله سفید (White Paper) بیتکوین را منتشر کرد که توضیحی بود در این باره که بیت کوین چیست و چگونه کار می کند. این مقاله برای ارزهای دیجیتالی که در آینده طراحی شدند، تبدیل به یک مدل شد.
در ۱۲ ژانویه ۲۰۰۹، Satoshi Nakamoto اولین تراکنش Bitcoin را انجام داد. او BTC 10 را به یک برنامه نویس به نام Hal Finney فرستاد. در سال ۲۰۱۱ Satoshi Nakamoto دیگر رفته بود. آنچه که او باقی گذاشت، اولین CryptoCurrency جهان بود.
Bitcoin در میان کاربرانی که که دریافتند چقدر مهم است بتدریج محبوب تر شد. در آوریل ۲۰۱۱، یک بیت کوین به ارزش یک دلار آمریکا رسید.
در دسامبر ۲۰۱۷، یک بیت کوین ارزشی بیش از بیست هزار دلار آمریکا داشت! در روز نوشتن این مقاله قیمت یک بیت کوین حدود ۶۶۰۰ دلار آمریکا است. که یک رشد فوق العاده خوب است، اینطور نیست؟

داستان جالب

در سال ۲۰۱۰، یک برنامه نویس دو پیتزا را با ۱۰،۰۰۰ BTC را در یکی از اولین معاملات بیت کوین در دنیای واقعی خرید. امروز، ۱۰،۰۰۰ BTC برابر با ۶۶ ملیون دلار است. بنظر من حتی با در نظر گرفتن تجمل گرایی‌ ما ایرانی ها قیمت بسیار بالایی برای التیام گرسنگی پرداخته است.

بنابراین Bitcoin موفق شد درحالی که دیگر سیستم های پول دیجیتال شکست خوردند. اما چرا؟ Cryptocurrency چه کار متفاوتی انجام داد؟ چیزی که باعث می شود cryptocurrency متفاوت از ارزهای فیات و دیگر پول های دیجیتال باشد تکنولوژی blockchain است. بیایید ببینیم که چطور کار می کند …

بلاکچین (Blockchain) چیست؟

تمام کریپتو ها از تکنولوژی توزیع دفتر کل (DLT) برای حذف اشخاص ثالث از سیستم های خود استفاده می کنند. DLT ها پایگاه های داده مشترک هستند که در آن اطلاعات معامله ثبت می شود. DLT که اغلب ارزهای دیجیتال از ان استفاده می‌کنند، فن آوری بلاکچین (blockchain) نامیده می شود. اولین بلاکچین توسط Satoshi Nakamoto برای Bitcoin طراحی شده است.

Blockchain یک پایگاه داده از هر تراکنشی است که تا به حال با استفاده از یک ارز مشخص انجام شده است. گروههای اطلاعاتی به نام بلوک ها به یک پایگاه داده اضافه می شوند و یک لیست بسیار طولانی را تشکیل می دهند. بنابراین، blockchain یک زنجیره خطی از بلوک است! هنگامی که اطلاعات به blockchain اضافه می شود، نمی توان آن را حذف کرد یا تغییر داد. آنها در blockchain برای همیشه باقی می مانند و همه می توانند آن را ببینند.

کل پایگاه داده در شبکه ای از هزاران کامپیوتر به نام گره ها ذخیره می شود. اطلاعات جدید فقط به blockchain اضافه می شود اگر بیش از نیمی از گره ها موافق باشند که این اطلاعات معتبر و درست است. این خاصیت هماهنگی یا consensus نامیده می‌شود. ایده هماهنگی یکی از تفاوت های بزرگ بین ارزهای دیجیتال رمزی و بانکداری معمولی است.

توضیح نحوه کارکرد بلاکچین با یک مثال

در یک بانک عادی، داده های تراکنش در داخل بانک ذخیره می شود. کارکنان بانک اطمینان حاصل می کنند که هیچ تراکنش نامعتبری انجام نشود، این عمل تایید نامیده می شود. بیایید از یک مثال استفاده کنیم:
حامد ۱۰ میلیون تومان به هر دوی همایون و هیراد بدهکار است. متاسفانه، حامد تنها ۱۰ میلیون در حساب خود دارد. او تصمیم می گیرد که همزمان ۱۰ میلیون برای همایون و ۱۰ میلیون برای هیراد ارسال کند. کارکنان بانک متوجه می شوند که حامد در تلاش است پولی را که ندارد ارسال کند. آنها تراکنش را متوقف می کنند.

بانک از پرداخت دوگانه حامد که نوعی تقلب است جلوگیری کرد. بانک ها میلیون ها دلار صرف می کنند تا پرداخت های دوگانه را از بین ببرند. Cryptocurrency در مورد هزینه های دوگانه چکار می‌کند و چگونه تراکنش‌ها را تایید می‌کند؟ به یاد داشته باشید، کریپتو‌ها کارکنانی مانند بانک‌ها ندارند!

 

Blockchain چگونه کار می کند؟

تراکنش‌های Cryptocurrency در یک فرآیند بنام ماینینگ تایید می شوند. حال ماینینگ یا استخراج چیست و چگونه کار می کند؟

Mine کردن یعنی چه؟

ماین کردن یا استخراج ممکن است شبیه کاری بنظر برسد که شما با یک بیل و کلاه ایمنی انجام می دهید اما در واقع بیشتر شبیه حسابداری است. ماینر‌ها گره هایی هستند که یک کار خاص انجام می دهند که امکان انجام معاملات را فراهم می کند. من از یک مثال برای نشان دادن نحوه کار با شبکه Bitcoin استفاده می کنم.

  1. حامد ۱۰ بین کوین به همایون بدهکار است. حامد به شبکه بین کوین اعلام می‌کند که دارد ۱۰ BTC برای همایون می‌فرستد.
  2. ماینرها اطلاعات را دریافت و رمزگذاری می کنند، این عمل هش کردن نامیده می شود. آنها به این اطلاعات، دیگر اطلاعات تراکنش زا اضافه کرده و آنها را هم هش می‌کنند. اطلاعات بیشتر و بیشتر به آن افزوده شده و هش می‌شود تا اطلاعات کافی برای ایجاد یک بلوک وجود داشته باشد.
  3. ماینرها در حال حاضر با یکدیگر مسابقه می‌دهند تا کد رمزگذاری شده یا هش بلوک را حدس بزنند که به بلوک جدید داده می شود، قبل از آنکه به بلاکچین اضافه شود. ماینر خوش شانس که کد درست را حدس بزند می‌تواند بلوک جدید را به blockchain اضافه کند.
  4. حالا، تمام گره های دیگر در شبکه اطلاعات تراکنش را در بلوک جدید تایید می کنند. آنها کل بلاکچین را بررسی می کنند تا اطمینان حاصل شود که اطلاعات جدید مطابقت دارد و اگر اینطور باشد، بلوک جدید معتبر است و ماینر برنده می‌تواند بلوک جدید را به بلوکچین اضافه کند. این تایید نامیده می شود.
  5. همایون ۱۰ بیت کوین از حامد دریافت می کند.

ماین کردن در Cryptocurrency از قدرت کامپیوتری زیادی استفاده می کند، بنابراین ماینرها برای کارهایی که انجام می دهند، پاداش می‌گیرند. در شبکه بیتکوین، ماینرهایی که بلوک های جدید را تأیید می کنند ۱۲.۵ بین کوین جدید پاداش می گیرند. به همین دلیل است که ابن عمل ماینینگ نامیده می شود. ماینرها به جای استخراج معادن طلا و یا زغال سنگ برای بیتکوین جدید استخراج می‌کنند!

خب، ماین کردن Cryptocurrency برای چیست؟

این روش شبکه های ارزها دیجیتال مانند Bitcoin برای تأیید کردن و انجام تراکنش‌های جدید است. پرداخت‌های دوگانه بدون نیاز به اعتماد و حسابداری متمرکز (کاری که بانک ها می‌کنند) متوقف می شود. امنیت Blockchain توسط اعتماد و یا مردم تامین نمی‌شود بلکه با ریاضیاتی که توسط کامپیوتر انجام می شود این امنیت تامین می‌شود!

حالا که می دانید بلاکچین و ماینینگ چگونه کار می کند. در ادامه به شما خواهم گفت که چطور می‌توانید به یک شبکه ارز دیجیتال بپیوندید …

 

استفاده از ارزهای دیجیتال

استفاده از ارز دیجیتال مانند استفاده از ارز یا پول معمولی نیست. شما نمی توانید cryptocurrency را در دست خود نگه دارید و شما نمی توانید یک حساب cryptocurrency باز کنید. Cryptocurrency تنها در بلاکچین وجود دارد. کاربران با استفاده از کد های کلید عمومی و کلید خصوصی به رمز عبور خود دسترسی دارند.
اما استفاده آن کمی شبیه ارسال ایمیل است. اگر می خواهید کسی به شما یک ایمیل بفرستد، به آنها آدرس ایمیل خود را می‌دهید. حالا اگر میخواهید کسی برای شما ارز دیجیتال بفرستد، به آنها کلید عمومی خود را میگویید.
در حال حاضر، اگر می خواهید ایمیل هایتان را بخوانید یا ایمیل بفرستید، باید رمز عبور ایمیل خود را وارد کنید. کاربرد کلید خصوصی مثل رمز عبور یا پسورد شماست. کلید خصوصی مانند رمز عبور برای کریپتو هاست. کلیدهای عمومی می تواند توسط هر کسی دیده می شود، اما کلید های خصوصی فقط باید توسط شما دیده شوند. اگر قرار است فقط یک چیز از این راهنما به خاطر بسپارید، بهتر است این باشد که خصوصی نگه داشتن کلید خصوصی بسیار مهم است!

ارز دیجیتال کجا نگه داشته می‌شود؟

کلید خصوصی و عمومی در کیف پول دیجیتال (Cryptocurrency Wallet) نگهداری می شود. کیف پول دیجیتال می تواند آنلاین، آفلاین، نرم افزاری، سخت افزاری یا حتی کاغذی باشد! بعضی از آنها را می‌توان به صورت رایگان دانلود کرد، بعصی دیگر یا توسط وب سایت‌ها میزبانی می شوند. سایر آنها گرانتر هستند. به عنوان مثال، کیف های پول سخت افزاری می توانند حدود صد دلار برای شما آب بخورد! وقتی با ارزهای دیجیتال کار می‌کنید بهتر است از انواع مختلف این کیف های پول ذیجیتال استفاده کنید.

هر کسی که کلید های خصوصی و عمومی داشته باشد، صاحب ارزهای آن است، بنابراین مراقب باشید کیف پول خود را از دست ندهید! Cryptocurrency مستعار است و به نام کسی نیست، یادتان که هست؟ هیچ راهی وجود ندارد که شما مالکیت کیف پول یا ارزهای داخل آن را اثبات کنید مگر اینکه کلید های آن را داشته باشید.

تا اینجا راجع به چگونگی ایجاد اولین ارز دیجیتال و نحوه کار آن صحبت کردیم. همچنین در مورد چگونگی نگه داشتن و استفاده از cryptocurrency گفتیم. حالا، اجازه دهید نگاهی به برخی از ارز های دیجیتالی دیگر، که بعد از Bitcoin ایجاد شده اند داشته باشیم…

ظهور ارزهای دیجیتال

بیت کوین طرز فکر مردم را نسبت به پول تغییر داد. هزاران ارز دیجیتالی دیگر ایجاد شده اند و همه آنها می خواهند جهان را تغییر دهند! اینجا ما چندتا از آنها را بررسی می‌کنیم:

Litecoin بسیار شبیه بیتکوین است اما تراکنشهای آن چهار برابر سریعتر پردازش می شود. استخراج یا مایتن کردن لایتکوین آسانتر از استخراج بیتکوین است، بنابراین کاربران با رایانه های کم قدرت‌تر هم می‌توانند Miner شوند.

Ethereum از فن آوری پیشرفته تری از بلاکچین Bitcoin استفاده می کند که گاهی اوقات Blockchain 2.0 نامیده می شود. اتریوم به کاربران خود اجازه می دهد تا طراحی و ساخت برنامه های غیر متمرکز خود (dApps) در blockchain انجام دهند. اگر Bitcoin می‌خواهد بانک ها را جایگزین کند، Ethereum می خواهد همه چیز را جایگزین کند. توسعه دهندگان Ethereum می توانند نسخه های dApp از برنامه های متمرکز مانند فیس بوک، آمازون، توییتر و حتی گوگل را ایجاد کنند! این پلت فرم در حال تبدیل شدن به چیزی بزرگتر از یک cryptocurrency است. پس وقتی یک ارز دیجیتال فقط یک ارز دیجیتال نیست چه اسمی می‌توان روی ن گذاشت؟ در یک کلمه اتریوم! پلتفرمی که از تکنولوژی بلاکچین برای ایجاد و میزبانی برنامه های غیرمتمرکز استفاده می کند.

حقیقت جالب

ارزش Ethereum از زمان معرفی آن در سال ۲۰۱۵ به سرعت افزایش پیدا کرده است و در حال حاضر دومین ارز ارزشمند از لحاظ سرمایه جمعی است. ارزش آن در سال گذشته به میزان ۲۲۲۶٪ افزایش یافته است. این مزیتی بزرگ برای سرمایه گذاران اولیه است.

 

IOTA اما یک ارز دیجیتال بسیار خاص است، IOTA اصلا بلاکچین ندارد! IOTA با استفاده از یک DLT به نام Tangle کار می‌کند. ماینر ها تراکنش های جدید را تأیید نمی کنند، بلکه کاربران اینکار را انجام می دهند. وقتی که یک کاربر می‌خواهد با استفاده از Tangle پرداختی انجام دهد، باید ابتدا دو تراکنش دیگر را صحت سنجی و تأیید کند. تنها پس از این است که پرداختش پردازش خواهد شد. این همانند استفاده دانش آموزان برای انجام نمره دادن به یکدیگر استتا معلم ها!

بنظر “تنگل” خیلی سریع تر از بیت کوین، لیتکوین و اتریوم است! اگر فکر می‌کنید یکم عجیب بود، این یکیو داشته باشید: IOTA حتی برای انسان ها طراحی نشده است. بلکه برای اینترنت اشیا طراحی شده! که بطور خلاصه هر دستگاه با اتصال به اینترنت است. IOTA به اینترنت اشیا کمک می کند تا با خود ارتباط برقرار کند. IOTA در واقع به معنای اپلیکیشن اینتزنت اشیا است. تصور کنید که در آینده، ماشین بدون راننده از IOTA برای رفتن به پمپ بنزین استفاده می کند، بنزین را پر می کند و پول آنرا پرداخت می کند. همه اینها بدون دخالت حتی یک انسان انجام می‌شود.

Cryptocurrency فقط برای ارسال پول بدون استفاده از بانک نیست. با آنها می‌شود کلی کار هیجان انگیز انجام داد! این ارزهای دیجیتال نامبرده و بسیاری دیگر برای خرید و فروش در مراکز مبادلات ارزهای دیجیتال (صرافی های آنلاین) در دسترس هستند. بنابراین، می‌خواهید بدونید تبادلات ارزهای دیجیتال چگونه است؟

 

تبادلات ارزهای دیجیتال

خرید و فروش ارزهای دیجیتال تبدیل به یک کسب و کار بسیار بزرگ شده است. ارزش کل ارزهای دیجیتال در جهان بیش از ۳۵۰ میلیارد دلار است و چیزی حدود ۱۷ میلیارد دلار ارز فقط همین امروز خرید و فروش شده است!

شما می‌توانید ارز های دیجیتال را علاوه بر صرافی های آنلاین مجاز داخل کشور از سایت هایی مانند Binance Bitstamp یا coinbase نیز خریداری کنید که البته بیشتر آنها اکنون کاربران ایرانی داخل کشور را تحریم کرده اند، علاوه بر آن می‌توانید از سایت‌هایی مثل LocalBitcoins.com بصورت حضوری به این تبادلات بپردازید، فقط همیشه مراقبت های لازم را اعمال کنید.

بازار ارزهای دیجیتال یک مکان هیجان انگیز است. معامله گران می توانند میلیون دلار کسب کنند و سپس تمام آن را از دست بدهند. Cryptocurrencies یک شبه بدست می‌آید و ممکن است به همان سرعت هم ناپدید شوند. توصیه من به هر معامله گر تازه وارد این است که فقط به مقداری که می توانید از دست بدهید هزینه کنید. می‌دانم ممکنه در این لحظه شما را یاد مادربزرگتان انداخته باشم اما این یک حقیقت است.

از موقعی که شروع به خواندن این راهنما کرده اید، به درک خوبی از  کریپتوکارنسی ها نزدیک و نزدیکتر شده‌اید. فقط یک سوال دیگر هست که می خواهم جواب بدهم، از میان همه سوال هایی که صرفا از سر کنجکاوی یا افزایش معلومات یا برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال خلق و پرسیده می‌شوند، شاید سوال بزرگتری باشد که خوب است جواب داده شود:
Cryptocurrency یا ارزهای دیجیتال چه کاری برای جهان انجام می دهند؟

 

آیا ارز دیجیتال می‌تواند جهان را جای بهتری کند؟

ارز دیجیتال منتقدان زیادی دارد. بعضی ها می گویند که همه چیز به فقط هیجان کاذب است. خوب، من برای این افراد خبر بدی دارم. ارز دیجیتال آمده که بماند و قرار است جهان را به جایی بهتر تبدیل کند.

سازمان های متمرکز با عمل نکردن به تعهداتشان ما را از خود ناامید کرده‌اند.

  • در سال ۲۰۰۸، بانک ها به مالیات دهندگان را تریلیون ها دلار ضرر زدند و اقتصاد جهان را به هم ریخت.
  • آژانس اعتبار سنجی، Equifax، اطلاعات بیش از ۱۴۰،۰۰۰،۰۰۰ مشتری شخصی خود را در سال ۲۰۱۷ از دست داده است.

  • در سال جاری، فیس بوک مجبور شد به خاطر فروش اطلاعات شخصی کاربرانش عذر خواهی کند.

ارزهای دیجیتال به مردم یک گزینه دیگر داده اند.

دولتهایی مثل دولت لیبی و سوریه در محافظت از مردمشان در برابر جنگ های داخلی خشونت آمیز ناکام بوده اند.

ارز دیجیتال برای مردم سوریه چیست؟ امید! ۳۰ درصد از کمک های سازمان ملل متحد به مردم سوریه به دلیل فساد طرف های سوم گم شده است، به همین دلیل یونیسف از Ethereum برای جمع آوری پول برای کودکان سوریه استفاده می کند.

حدود ۲ میلیارد نفر در سراسر جهان حساب های بانکی ندارند. یکی از هر ده افغانی بدون حساب بانکی است که بسیاری از آنها زنان هستند. ارز دیجیتال برای یک زن افغانی چیست؟ آزادی! بیت کوین برای اولین بار به زنان تجربه استقلال مالی را در افغانستان می‌چشاند.

فن آوری بلاکچین می تواند برای انتخابات در برخی از کشورهای فاسد جهان استفاده شود. ارز دیجیتال برای مردم سودان و میانمار چه چیست؟ یک صدا! صدایی که می‌گوید انتخابات آزاد می‌تواند بدون ترس از خشونت یا ارعاب برگزار شود.

ارزهای دیجیتال می‌توانند به ایجاد جهانی منصفانه تر، امن تر و صلح آمیز تر برای زندگی همه ما کمک کند.

 

افکار نهایی: Cryptocurrency یا ارز دیجیتال چیست؟

تا اینجا، شما آموخته اید که ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می کنند. همچنین می‌دانید که چگونه آنها را ذخیره و کجا آن را تبادل کنید. با این حال، درک cryptocurrency بیش از صرفا درک بلاکچین و ماینینگ با استخراج است. درک بهتر Cryptocurrency در گرو درک این است که این فن آوری چکاری می‌تواند برای شما انجام دهد.

Cryptocurrency توانایی تغییر زندگی ما برای همیشه را دارد. ارز دیجیتال می تواند به شما در کنترل پول و اطلاعاتتان کمک کند. بعضی افراد آن را نادیده می گیرند و امیدوارند که از بین برود درحالی دیگران به این جریان پیوستند. کدامیک انتخاب شماست؟

خب من همه چیز را راجع به ارز های دیجیتال گفتم، حالا نوبت شماست. ارز دیجیتال برای شما چیست؟


برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن